Teknoloji

Dünya beklenenden daha fazla ısınacak

Küresel sıcaklığın 21. yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin üzerinde artması bekleniyor.

Birbirinden tamamen müstakil ve farklı yöntemlerle yapılan, sonuçları “Nature Climate Change” dergisinde yayımlanan 2 farklı araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın en az 2 derece ısınacağını ortaya koydu.

Washington Üniversitesinde Profesör Adrian Raftery liderliğinde yürütülen araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın ısısının 2 ila 4,9 radde artma ihtimalini yüzde 95 olarak gösterirken, 1,5 radde veya daha az ısınma olasılığını yüzde 1 olarak verdi.

“DÜNYA 2100 YILINA KADAR YAKLAŞIK 2 DERECE ISINACAK”

Raftery, ortalama sıcaklık artışının 3,2 radde olacağı öngörüsünde bulundu.

Max Planck Meteoroloji Enstitüsünden Thorsten Mauritsen’in yürüttüğü, geçmiş yıllardaki sera gazı emisyonlarının ve fosil yakıt kullanımının incelendiği öbür araştırmada, insanların derhal şimdi fosil yakıt kullanmayı kesmesi halinde bile Dünya’nın 2100 yılına kadar yaklaşık 2 radde ısınacağına dikkat çekildi.

Mauritsen, sera gazı emisyonların 15 sene daha sürmesi durumunda sıcaklık artışının 3 dereceyi bulabileceği tahmininde bulundu.

Çevreciler, her iki çalışmanın ABD’nin Donald Trump başkanlığında Paris Antlaşması’ndan çekilmesinden evvel yapıldığına işaret etti.

Paris Anlaşması, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin yüzyılın sonuna kadar 1,5 ila 2 radde arasında sınırlandırılmasını hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir