Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya ve Avusturya’ya tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya ve Avusturya’daki seçim kampanyalarında Türkiye ile ilgili kullanılan ifadelere ilişkin izah yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Almanya’da ve Avusturya’da siyasi liderlerin seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve ülkemizin AB üyelik sürecini engelleme temelleri üzerine kurmalarını esef ve ibretle izliyoruz.

Türkiye, anılan memleket siyasetçilerinin miyop nazar açılarının göremeyeceği zenginlikte bir aidiyete ve geleceğe sahip olup, kendi yönünü kendisi belirlemektedir.

Esasen anılan ülkelerin seçim kampanyalarındaki söylemlerde bilhassa Avrupa için kaygı verici bir vaziyet sözkonusudur.

Bu ülkelerin vatandaşlarının geleceğini belirlemeye aday siyasetçilerin, Avrupa’nın karşısındaki siyasi ve ekonomik sınamalara çözüm üretmek yerine Türkiye karşıtlığına dayanan çiğ bir popülizme teslim olmaları sadece Avrupa için değil bütün dünya için de ağırbaşlı bir tehlikedir.

AB’yi de müessese değerlerinden saptıran bu popülist yaklaşımın yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi gibi Avrupa’da yayılmakta olan akımlara da cesaret vereceğinden kuşku duyulmamaktadır.

Mülteci krizi sırasında AB’yi aka bir kaostan kurtarmamız için peşimizde koşan siyasetçilere Türkiye’yle ilişkilerini popülizmin tekeline bırakmamalarının sadece ikili ilişkilerimizin geleceği açısından değil aralarında Türk kökenliler de bulunan vatandaşlarına karşı siyasi sorumlulukları açısından da aka ehemmiyet taşıdığını hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir