Haber

Darbe Komisyonu raporu TBMM Başkanı Kahraman’a sunuldu

FETÖ’nün Vuruş Girişimini Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sundu.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ile bazı komisyon üyelerini makamında kabul eden Kahraman, yapılanın tarihe ziya tutacak nitelikte başarılı bir çalışma olduğunu söyledi.

15 Temmuz 2016 tarihinin, Türkiye tarihinde karanlık bir gün olduğunun altını çizen Kahraman, bunun “çok şükür” atlatıldığını dile getirdi.

‘Rapor geleceğe ziya tutacak’

Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hain girişim başarılı olsaydı 16 Temmuz sabahı paramparça bir ülke, birbirine girmiş bir toplumla karşı karşıya kalacaktık. En aka hesap sahibi Cenabı Hak’tır. Harekat saatini önceye aldılar ve bunu gören ulus de ‘dur’ dedi. Burada en aka rolü Cumhurbaşkanımızın halkı sokağa çağırması oynadı. Meclisimiz toplandı. Bir bütünlük meydana geldi. Demokrasinin yanında darbelerin karşısında bir toplum… Allah bir daha böyle bir siyah geceyi milletimize, devletimize göstermesin.”

Darbe Araştırma Komisyonunun, mühim, üzerinde vebal bulunan bir konuyu ele aldığını anlatan Kahraman, raporun geleceğe fazla aka bir ziya tutacağına dikkati çekti.

Bu çeşit raporların bir günlük değil, seneler sonrasına ait olduğuna işaret eden Kahraman, şöyle devam etti:

“Bugün vuruş teşebbüsünün atlatılmış olması, doğan bu ulusal bilinç dolayısıyla geleceğe de şamildir. Topluma kendini kabul ettiremeyen hareketlerin başarılı olması olası değildir. 26. devre bu bakımdan tarihi görevler üstlendi. Bir darbenin atlatılmasında, araştırılmasında, anayasanın çıkmasında, içtüzük meselesinde… Bu döneme ait güzel meseleler bunlar. Toplumun ciddiyetle takip ettiği, sizin de titizlikle çalışmalarını yürüttüğü bir çalışma oldu bu. Batıdan gelenlerin çoğunluğu Türkiye’de olan hadiseleri, bu meselenin iç yüzünü tam manasıyla bilmiyorlar. Ayrıca bir karartma var. Vatan haini kelimesinin hafif kalacağı bir kişinin piyon olduğu uluslararası bir tezgahla karşı karşıyayız. Türkiye gizli-açık 17 vuruş sürecini geçirmiştir. Ortadaki tablo, demokrasi şuurunun topluma yerleşmiş olduğunu gösterdi. 15 Temmuz’dan fazla çıkarılacak ders var. 15 Temmuz, yaşatılmalı, sebepleri ve sonuçlarıyla misal olmalı.”

“FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardık”

FETÖ’nün Vuruş Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek ise 15 Temmuz kanlı vuruş teşebbüsünün derhal sonrasında TBMM çatısı altında grubu bulunan siyasi partilerin tümünün ortak önergeleriyle bir araştırma komisyonu kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Çalışmaları tarafsız, objektif, kanıt ve belgelere dayalı olarak tamamladıklarını anlatım eden Petek, “Aralıksız olarak 4.5 aylık süre içerisinde bilgisine başvurdukları isimlerle ve vatandaşların mücadelesine sahne olan, şehit verilen yerlerde tespitlerde bulunduk. Ayrıca bütün bakanlıklarımızdan, MİT’ten, Genelkurmay Başkanlığından, MASAK’dan ve öbür halk kurumlarından ve Adalet Bakanlığı aracılığıyla mahkemelerimizden fazla sayıda mahkemelerce kabul edilmiş iddianameler, ekleri olmak üzere fazla sayıda bilgi ve belgeyi komisyon bünyesinde arşivlere kazandırmış olduk.” dedi.

Darbe girişimine dair bilgi ve belgelerin şu an şeffaf hale geldiği bir dönemden geçildiğini anlatan Petek, komisyonun şu sıralarda kurulması durumunda çalışmalara yeni ilavelerin olabileceğini, ancak bunu komisyon çalışmalarına yönelik bir eksiklik olarak görmediklerini dile getirdi.

Toplanan bilgi ve belgeler ile bilgisine başvurdukları konunun uzmanlarının 15 Temmuz vuruş girişimini ve bu girişimi gerçekleştiren hain FETÖ’nün ve onun sözde elebaşını bütün yönleriyle ortaya çıkaran bir çalışmanın ortaya çıktığının altını çizen Petek, “Tabiri yerindeyse FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardık. TBMM’nin bize verdiği yetkiyle bu durumu tarafsız, objektif şekilde ortaya koymanın huzuru içerisindeyiz. Uluslararası camiada en doğru ve gerçekçi biçimde 15 Temmuz vuruş girişimini aydınlatacak rapor elimizdedir.” diye konuştu.

“Raporun yabancı dillerde tercümesi ülkemiz açısından faydalı olacaktır”

Petek, FETÖ ile alakalı Türkiye aleyhinde ABD başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde ağırbaşlı çalışmaların olduğunu düşündüklerini belirtti.

O ülkelerde FETÖ gerçeğinin ne olduğunun anlatılması noktasında hazırlanan raporun referans kaynağı niteliğinde olduğunu anlatan Petek, “Hazırlanan bu raporun yabancı dillerde tercümesinin yapılarak Dışişleri Bakanlığı, büyükelçilikler ve yabancı medyanın istifadesine de takdim edilmesi, sunulması ülkemiz açısından faydalı olacaktır. Bu konuda TBMM Başkanımız olarak sizin desteklerinizle bastırıldığında bu emeğin bir kat daha artmış olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Komisyon, 15 Temmuz Vuruş girişimine ilişkin hazırlamış olduğu raporu 26 Mayıs 2017’de açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.