Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye’nin Büyükelçiliği fiili olarak Kudüs’te

Sudan’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ve Sudan arasında 12 anlaşmaya imza atıldı

Sudan ile Türkiye arasında stratejik konsey anlaşmasının imzalandığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bir adım attık. Türkiye Sudan arasında bir stratejik konsey anlamasının imzalamış olması aka bir ehemmiyet arz ediyor. Bakanlarımız kendi aralarında çalışmalarını yaparken her sene bir ülkede yapılan çalışmalar değerlendirilecek. Bu fazla mühim bir stratejik anlaşma.” dedi. 

“Sudan bize en kuvvetli desteği verdi”

“Bu ziyaretimizle beraber Sudan’daki ilişkilerimizi fazla daha kuvvetli bir noktaya taşımanın gayreti içinde olacağız.” diyen Erdoğan şunları aktardı:

“Bölgede istikrarın tesisine en fazla katkı sağlayabileceğine inandığımız bir zamanda Sudan aka haksızlıklara maruz kaldı. Sudan’ın milli diyalog ve birlik çabalarını takdirle takip ediyoruz. 15 Temmuz vuruş girişiminin ardından Sudan halkı ve yönetimi bize en kuvvetli desteği verdi. FETÖ ile mücadelemizi her alanda kararlılıkla yürütüyoruz. Bu hain yapının gerçek yüzü ifşa olmuştur. Örgütün bütün Afrika kıtasında kökünün kazınacağına inanıyorum. Yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin kurulmasına dair adımlarımızı arttık. Bu sayede işbirliğimizi hızlı bir şekilde ilerleteceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 temmuz vuruş girişiminin ardından Sudan halkı ve yönetimi bize en kuvvetli desteği verdi.https://t.co/2h0l0JXcxF pic.twitter.com/rtnFuT0aqI

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 24 Aralık 2017

“İş adamlarımızı Sudan’a yatırım yapmaya teşvik ediyoruz”

Tarım, enerji, madencilik gibi birçok alanda atılacak müşterek adımlarla her iki memleket de fazla güzel şeyler elde edileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “80 milyonluk bir Türkiye 39 milyonluk bir Sudan. Ticaret hacmimize baktığımızda bunu 1 milyar dolara çıkarmak, ardından 10 milyar dolara doğru bizim yürümemiz lazım buna müsait adımlar atmamız lazım. Sudanlı iş adamlarıyla yarın yapacağımız iş formunda kendilerine lüzumlu heyecanı vereceğiz. Sudan’ın sunduğu ekonomik potansiyelin farkındayız. İş adamlarımızı Sudan’a yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.” diye konuştu. 

ABD’nin Kudüs provokasyonu

Kudüs’ün bütün insanlığın meselesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Kudüs’e yönelik attığı adımın, sıkıntıların başında geldiğine dikkati çekti.

Erdoğan, “BM Genel Kurulu’ndaki Kudüs oylamasında 128 ülkenin verdiği destek ve Amerika’nın 9’da kalması ve hangi ülkelerle 9’a kaldığına bakılmasıyla ortaya bir gerçek çıkıyor. Ne kadar kuvvetli olursanız olun en kuvvetli olan haktır ve hak burada da galip gelmiştir. Bu işin üçüncü etabında da bizler gerek Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak suretiyle, yapılan yanlışların karşısında durmak suretiyle BM’nin bunu yakından ele almasını isteyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“Papa’nın tavrını takdirle karşıladım”

Papa’nın Kudüs’le ilgili tavrını takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı, “Demek ki Kudüs bütün insanlığın meselesi haline gelmiştir. Bir öbür mühim mevzu, bahis çekimser kalan ülkeler. Bu ülkeler geçici bir ürkekliği yaşamışlardır. Bu ürkeklikte inanıyorumki lehte gelişecektir. Türkiye’nin büyükelçiliğinin Kudüs’te olduğunu açıkça anlatım etmek istiyorum. Fiili olarak bu böyledir. İşgal kaktığı vakit gereği yapılacaktır.” dedi. 

Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde, TİKA’nın restore ettiği Osmanlı eserlerinin bulunduğu Suakin şehrine gidecek. Hartum Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fahri doktora takdim edilecek.

Cumhurbaşkanı, Türkiye-Sudan İş Forumunda da iki ülkenin iş adamlarına hitap edecek.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.