Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘adli yıl’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İhanet çetesinin en fazla hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yıl Açılışı münasebetiyle yayımladığı mesajda, “15 Temmuz vuruş girişimiyle hain planları ortaya çıkan ihanet çetesinin en fazla hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül Adli Yıl Açılışı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye’nin son dönemde gerçekleştirilen reformlar ve yatırımlarla 2023 hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin bütün kuruluş ve kuruluşlarıyla vatandaşların refahını, huzurunu ve emniyetini sağlamak için çalıştığını anlatım etti.

Erdoğan, bu çerçevede demokratik standartların yükseltilmesi, insan hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi, adaletin hızlı bir şekilde tecellisinin sağlanması amacıyla da mühim reformların gerçekleştirildiğini kaydetti.

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemesinde yargı kurumlarının da hakimleri, savcıları, avukatları ve öbür çalışanlarıyla hayati bir ehemmiyet taşıdığına işaret eden Recep Tayyip Erdoğan, güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adaletin, toplumsal barış, huzur ve kardeşliğin en kuvvetli teminatı olduğunu belirtti.

“Tüm yargı mensupları üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmelidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, hukuk devletinin yaşatılabilmesi için yargının her türlü taassuptan, gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan ırak kalmasının, tarafsızlığını korumasının koşul olduğuna dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz vuruş girişimiyle hain planları ortaya çıkan ihanet çetesinin en fazla hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir. Bu ihanet çetesine karşı verilen mücadele sırasında karşılaştığımız hadiseler, yargıyı teslim almaya çalışan gruplara karşı müteyakkız olmamız ve sorunların üzerine cesaretle gitmemiz gerektiğini bir kez daha göstermiştir.

Başta yargıç ve savcılarımız olmak üzere bütün yargı mensuplarının bu konuda ortaya koyacakları öncülük aka ehemmiyet taşımaktadır. Ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşımaya yönelik çalışmalarda, hak sistemimizin kusursuz işleyişi, hukukun eksiksiz tecellisi ve yargıya güvenin pekiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen reformların kesintisiz şekilde sürmesi aka ehemmiyet taşımaktadır. Hak sistemimizin şeffaflaştırılması, hesap verebilirliğinin temini, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının daha da güçlendirilmesi için herkes üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmelidir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.