Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesine karşı olduğunu açıklayan Almanya başbakanı Angela Merkel’e tepki gösterdi. Almanya’nın bu tavrıyla Avrupa Birliği müktesebatına uymayan memleket konumuna düştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Gümrük Birliği Anlaşmasıyla ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin, “Türkiye’nin tansiyon düşürme noktasında herhangi bir sorumluluğu yoktur. Eğer bu konuda mesuliyet aranıyorsa bunun kafa sorumlusu Almanya’nın ta kendisidir. Almanya şu ana kadar kendi iç siyasi çekişmelerini devamlı olarak Türkiye ile ve öbür bazı AB ülkelerini de yanına almak suretiyle bu sürece taşımıştır. Almanya, AB müktesebatına uymayan bir memleket konumuna düşmüştür.” ifadelerini kullandı.

“Çok ağırbaşlı bir mücadele veriyoruz içeride ve dışarıda”

İspanya’daki terör saldırısını da kınayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“DEAŞ ile ilgili tavrımız bizim biliyorsunuz belli. DEAŞ’ı şiddetle kınamanın ötesinde lanetliyoruz ve onlara karşı çok ağırbaşlı bir mücadele veriyoruz içeride ve dışarıda. Bildiğiniz gibi biz sadece Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı o bölgede etkisiz hale getirdik, ülkemizde aynı şekilde. Fakat doğal Batı maalesef DEAŞ’a karşı Türkiye’nin attığı adımları aynı kararlılıkla atmıyor. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte onlar da daha kararlı adımlar atar ve dayanışma içerisinde bu mücadeleyi beraber sürdürürüz.”

“Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere lüzumlu desteği verin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’daki seçimlere dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Almanya şu anda işte 25-30 gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak ‘Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak o kadar içeride çok oy alırız’ havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya’daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi ne Yeşilleri. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere lüzumlu desteği verin. Birinci parti, ikinci parti olmaları mühim değil, onlara verin. Çünkü bu bir yerde artık Almanya’da yaşayan bütün vatandaşlarımın bir şeref mücadelesidir.” AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir