Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul projesinde Kore’nin yer alması iftihar vesilesi

Özbekistan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore’de.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti Kore basınında
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey-Güney Kore zirvesini değerlendirdi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kore’de resmi törenle karşılandı
  • Türkiye ile Güney Kore arasında 4 pakt imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent Seul’de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüştü. Daha sonra Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-kyun ile bir araya geldi.

Birçok alanda işbirliği masaya yatırıldı

Görüşmelerin ardından farklı alanlarda Türkiye ve Güney Kore arasında 4 pakt imzalandı. 

Erdoğan, “Gerek ikili görüşmede gerekse heyetler arasında savunma sanayinde öbür birçok alanda bundan sonraki süreçte neler yapabiliriz, bu konuların üzerinde durduk.” dedi.

Verimli adımlar atıldı 

Güney Kore ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ticaret hacminin artırılması mühim gündem maddelerinden biri.

Moon Jae-in ile kafa başa ve heyetlerarası görüşmeler yaptıklarını anlatan Erdoğan, verimli adımlar attıklarını, kararlar aldıklarını söyledi.

Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması

Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore’nin öncülüğünü yaptığı Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya (MIKTA) oluşumunun her geçen gün giderek güçlendiğinden bahsetti.

Geçen sene MIKTA Parlamento Başkanlığı toplantısına Kore’nin katılmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

“Önümüzdeki dönemde dünyanın en aka 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkelerimizin, yıllık 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi, bu bizim arzuladığımız potansiyelin çok gerisinde. Onun için Serbest Ticaret Anlaşması’nın bir an evvel imzalanmasında çok aka faydalar var.” 

Mega proje gündeme geldi 

Ziyarette Türkiye’nin mega projelerinden Kanal İstanbul da gündeme geldi. Mega projenin yapımına daha evvel birçok memleket talip oldu. Bunların başında ise Güney Kore geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de çok sayıda mega projede Güney Kore’nin yer aldığını sözlerine ekledi.

“Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü’dür. Burada yer almanız bizleri mesut etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul Projemiz var ki, bu projenin içerisinde bilhassa Kore’nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak.”

Güney Kore, mühim projelerde yer aldı

Ziyarette önde gelen firmalar ve İş Konseyi ile toplantılar da yapılacak. Güney Kore’deki aka ölçekli firmalar tüp geçit ve 1915 Çanakkale gibi aka ölçekli projelerin birçoğunda aktif görevler üstlendi.

Türkiye ve Güney Kore arasında 2013’te 6,5 milyar dolar seviyesinde olan hariç ticaret hacmi son 5 yılda artarak geçen sene yaklaşık 7,2 milyar dolara yükseldi.

2 milyar doların üzerinde yatırım

Türkiye’de 300’den çok Kore firmasının 2 milyar doların üzerinde yatırımı var.

Bu firmalar, ağırlıklı olarak toptan ve perakende ticaret, otomotiv, bilişim ve elektronik, madencilik, turizm ve imalat alanlarında etkinlik gösteriyor. 

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir