Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 250 şehidimi kim geri getirecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BBC’de yayınlanan programa verdiği hususi mülakatta, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

“Geçen yıl bu zamanlarda bir vuruş girişimi oldu Türkiye’de ve Türkiye, daha evvel hiç görülmedik bir biçimde bir araya geldi, o birlik havasında ne oldu?” sorusuna Erdoğan, “Marmaris’te ailece şöyle bir hafta tatil yapalım demiştik, bunun için Marmaris’teydik. Ne yazık ki 15’inin akşamında böyle bir vuruş girişimi olunca, bu haberi aldığımız anda, gerek şu anda Enerji Bakanımız olan Berat Bey, gerek eşim, kızım, torunlarım, hep beraber oradan İstanbul’a geldik. Milletimin ayağa kalkışını gördüm ama devinim etmeden evvel ben doğal ki sosyal medyadan halkımı meydanlara çağrı ettim ve halkım meydanlara döküldü, havaalanlarına döküldü ve hiç yılmadılar. F-16’lara karşı, tanklara, toplara karşı, helikopterlere karşı yılmadan bunların üzerine üstüne giderek adeta İstanbul’a indiğim anda havalimanında halkımı gördüm.” yanıtını verdi.

“Bu birlik ruhunun gittiği, memleket içinde ve dışında eleştirilerin olduğu, bütün muhalefeti ortadan kaldırmak için vuruş girişiminin bir bahane olarak kullanıldığı” eleştirilerinin uydurma olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böyle bir şey laf konusu değil ve bugün Sayın Başbakanım ile beraber biz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettik ama asıl ağırlıklı program cuma, cumartesi, pazar günü yapılacak olan programlar var ve bu programlarla beraber de bizim ulusal olarak birliğimizin hangi noktada olduğunu bütün dünya tekrar görecek. Bizim birliğimizde herhangi bir şey laf konusu değil. Buna tahammül edemeyenler bu çeşit şeyleri uyduruyorlar, böyle bir uydurma atılmış bir adım asla laf konusu değil. Bu ulus liderine güveniyor, hükümetine güveniyor ve bu güvenlik içerisinde de dayanışmayla çalışmalarını aynen kararlılıkla sürdürüyor.”

“Sözde hak yürüyüşü”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki için Ankara Güvenpark’tan başlattığı yürüyüşe ilişkin soruya ise şöyle cevap verdi:

“Şimdi ben size bilhassa bir şey söyleyeyim, bu tamamıyla bir sözde hak yürüyüşüdür ve bu sözde hak yürüyüşünün ortalaması bellidir. Bunun ortalaması kimi 500 olmuş, kimi bin olmuş, kimi bin 500 olmuş, bu kadar. Bakın bütün bunların bu yürüyüş esnasında hükümetimiz her türlü güvenceyi sağladı ve bu güvenlik içerisinde bu yürüyüşü yaptılar. Peki, gelip de en son topladıkları mitingdeki kalabalık nedir? O kalabalık da ortada. Bakın yekün İstanbul dışından otobüslerle gelenler, hep beraber topladıkları 175 bin kişi. Biz bir 7 Ağustos mitingi yaptık ve 2 milyon insan orada toplandı, aramızdaki ayrım budur. Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak, hükümetimiz olarak asla bugüne kadar kimsenin önünü kesmemiştir, kimsenin demokratik haklarını engellememiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yürüyüşe katılanların sayısının 175 bin kişiden fazla olduğu” iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Hiçbir vakit bir birlik ruhunda bütünleşmemişlerdir”

“Milyonlarca insanın vuruş girişimi sonrası sokaklara döküldüğü” anımsatılarak, “Bu birlik ruhunun bugünkü durumunun” sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi bakın hiçbir vakit bu ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi zihniyeti ve onlarla beraber devinim edenler, PKK terör örgütü, bunlar hep beraber devinim ettiler, bunlar hiçbir vakit bir birlik ruhunda bütünleşmemişlerdir, her vakit bunlar ayrılıkçı olmuşlardır ve ana muhalefet şu anda terör örgütüyle beraber devinim etmiştir ve aşırı uçlar beraber devinim etmişlerdir ve dolayısıyla da bunların böyle bir birlik ruhu içerisinde yer alması da bundan sonra zaten laf konusu olmayacaktır. Asıl demokratik mücadeleyi de şu anda iktidar partisi ve Milliyetçi Devinim Partisi Parlamentoda gayet aleni ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.”

“Gazetecilikten ötürü içeride olan yok”

“Gazeteci olduğu” iddia edilen cezaevindeki kişiler ile ilgili soruya Erdoğan, şöyle cevap verdi:

“Bakın, şu anda siz benden daha fazla konuşuyorsunuz, asıl özgürlük sizde, siz bana özgürlük tanımıyorsunuz. Benimle böyle bir söyleşi yapıyorsunuz ama bana özgürlük tanımıyorsunuz. Gazetecilikten ötürü içeride olan yok, bunu fazla aleni görmemiz lazım ve şu anda Türkiye’de bu kadar muhalif gazeteciler, işte bu yürüyüşü yapma esnasında bütün yazılanlar çizilenler, her türlü hakaretler, hepsi ortada ve içeride olanların şu anda gazetecilik sıfatı yok. Bunlar ya terör örgütüyle beraber devinim etmişlerdir, ya silah bulundurmaktan içeri girmişlerdir, ya birçok yerlerde bankamatikleri kırmışlar, buraları soymuşlardır ama ceplerinde bir sarı basın kartı değil, gazeteci kartı var, bununla beraber de kendilerinin gazeteci olduğunu iddia etmişlerdir ve şu anda da sizin anlatım ettiğiniz şekilde 170 adet gazeteci filan içeride yok, bunların hepsi yalan, böyle bir şey laf konusu değil ve bunları biz defaatle açıklamalarını yaptık ve şu anda gerçek manada gazeteci sıfatıyla içeride 2 şahıs var, bunun dışında böyle bir şey laf konusu değil ve bunların hepsi yalandır. Lütfen bu yalanlarla da doğal bütün dünyayı kandırmayalım. Bakın yargı, ordu, emniyet, basına sızmak suretiyle bilhassa böyle bir çete oluşturuldu.”

Gazetecinin, muhtelif kuruluşlar tarafından bu konuda dile getirilen rakamlar ile ilgili ifadeleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çeteyle de işte bu vuruş girişiminde bulunuldu. Soruyorum, bir devleti yıkmak için böyle bir çalışmayı hep beraber yapacaklar, ondan sonra da gazetecilik kimliğine sığınmak suretiyle kendilerini kurtaracaklar, böyle bir şey laf konusu değil. Bizim kimsenin yazdığından çizdiğinden ne korktuğumuz ne de çekindiğimiz yok.” dedi.

“Darbe girişiminde sessiz kalmamızı bekliyorsunuz, böyle bir şey olamaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün vuruş girişimi sonrası tutuklanan ya da açığa alınanların durumları ile ilgili soruya karşılık, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kusura bakmayın, bu söylediğiniz şeyler doğru değil, dürüst değil. Bakın yargı Batı’da yargı oluyor da, Türkiye’nin yargısı niye yargı olmuyor? Bugün yargı ByLock denilen bir delili yakalamıştır, Eagle denilen bir delili yakalamıştır ve bu delillerin yanında da FETÖ terör örgütünün bağlantılarını tespit ederek bu bağlantıları ortaya koymuştur ve askere sızmış, yargıya sızmış, polis teşkilatımıza sızmış, bütün bakanlıklara sızmış olan bu darbeciler yakalandığı vakit bunlar hala orada tutulacak mı bunlar görevden alınmayacak mı? Kusura bakmayın. Doğu Almanya-Batı Almanya birleşmesinde 500 bin insan açığa alındı, kimsenin sesi çıkmıyor ama Türkiye’de şu anda devlete karşı vuruş yapanlara herhangi bir müdahale yapılmasın isteniyor, böyle bir şey olmaz.”

“250 şehidimi kim art getirecek?”

Erdoğan, laf konusu kişiler ile ilgili bir öbür soru üzerine de sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bir insanın özlük hakları varsa, özlük hakları kendisi için geçerliyse bu özlük hakları kendisine verilir ama bu özlük haklarını kaybettiyse, doğal ki özlük haklarını kaybeder, ne yapar? Gider hususi sektörde çalışır, devlette çalışmaz, bu, budur. Yani herhalde devlet herkese ilanihaye sonuna kadar bakmak, beslemek zorunda değildir. Bunlar çünkü bir terör örgütünün mensuplarıdır. Terör örgütünün mensuplarını devlet niye beslesin? Benim 250 vatandaşım öldürülmüş, 2 bin 193 vatandaşım yaralı. Bunların yarasını kim saracak acaba, 250 şehidimi kim art getirecek? Bunları niye konuşmuyoruz, bunları konuşalım.”

“ABD ziyareti esnasında Başkan Trump ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve öbür teşkilat üyelerinin iadesi konusundaki görüşmeleri” de sorulan Erdoğan, “Trump’ın söylediği de aynen daha öncekiler gibi, onlar da tekrar ‘yargı var, işte yargı süreci, ilgileniyoruz, şu anda dosyaları inceliyoruz.’ çünkü 85 koli vesika teslim ettik biz onlara. Bunların onlar tarafından incelenmesini ve bu noktada ‘kendi polis teşkilatlarının bunu incelediklerini ve yargıyla da bu işin takibinin olacağını’, bunu söylüyorlar. Biz de aynı şeyi muhataplarımıza söylüyoruz, bizim de yargımız var, yargı bunların hepsini şu anda inceliyor ve nihai kararı da yargı verecek, vaka bu kadar basit.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.