Haber

Cirit: Görevimiz objektif delillere göre karar vermektir

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, firari FETÖ-PDY mensuplarının iade edilmemesinin soruşturmalarda gerçeğin ortaya çıkmasına engeller oluşturduğunu söyledi.

Cirit, Adli Yıl Açılış Törenindeki konuşmasında, FETÖ yargılamalarına ilişkin, “Bizim görevimiz, duyguyla, coşkuyla, ön yargıyla davranmak değil, Türk hukuk sisteminin son yıllarda aka bir başarı ile yükselttiği insan haklarına ilişkin standartlardan ödün vermeden objektif delillere göre karar vermektir.” dedi.

Yargıdaki FETÖ yapılanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Cirit, şöyle konuştu:

“Tamamen bir itimat mesleği olan hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenlerin yaklaşık 1/3’ünün terörist faaliyetlerin odağında yer alması, halkın gözünde yargıya olan güveni elbette sarsacak bir durumdur. Toplumun en fazla itimat duyması gereken iş mensuplarının bir terör örgütünün amaçları doğrultusunda devinim etme ihtimali dahi, tek başına bir toplumun şaşkınlık ve sarsıntı yaşamasına yeterlidir.”

“Adaletten diğer borcumuz yok”

Cirit, FETÖ’nün vuruş girişiminin ardından görevden alınarak yargıç karşısına çıkan eski yargı mensuplarına dair, şunları kaydetti:

“Emanete ihanet ederek, halk görevini ve bilhassa yargı yetkisini belli bir örgütün amaçları doğrultusunda kullananlara adaletten diğer bir borcumuz bulunmamaktadır. Bu kişilerin, adil bir şekilde yargılanması, hukukumuzda öngörülen cezalara çarptırılması ve sarsılan halk düzeninin yeniden tesisi kuşkusuz sağlanacaktır.”

Teröre destek veren ülkelere çağrı

Terörle mücadelede tüm devletlere vazife düştüğüne işaret eden Cirit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletler, bilhassa silah ve mühimmatın terör örgütlerinin eline geçmesini önleyici tedbirler almak zorundadır. Bu önlemleri almamak, teröre açıkça destek vermekle eşdeğerdir. Ancak teröre destek veren ülkeler, bu silahların bir gün kendilerine çevrileceğini bilmelidir. Teröre doğrudan ve dolaylı destek veren ülkelerin, uluslararası sözleşmelere ve uluslararası hukuka müsait davranmalarını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.