Teknoloji

Çevrimiçi Taciz 2017 raporunun sonuçları yayınlandı (Her 100 kişiden 41’i mağdur)

Bir web sitesine göz attığımızda, e-posta kullandığımızda veya Facebook ve Twitter gibi platformlarda sosyal faaliyetlerde bulunduğumuzda her seferinde güvenliğimizden ve gizliliğimizden taviz verme riski taşıyoruz. Kötü amaçlı yazılımlar bir yana Amerikalıların yüzde 41’inin de söylediği gibi, siber zorbalık ve taciz olasılığı daima var. Pew Research şirketi tarafından açıklanan Çevrimiçi Taciz 2017 raporunun sonuçları kaygı verici. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, kişilerin fiziksel güvenliğini de riske sokabilecek çevrimiçi taciz vakaları konusunda kullanıcıları uyarıyor.İlişkili Haberler

  • Günümüzün ve geleceğimizin en aka tehlikesi: Siber Zorbalık
  • Siber zorbalık intihar ettiriyor

Taciz şu anda birçok Amerikalı için çevrimiçi yaşamın “bir özelliği”. Çevrimiçi taciz, daha löp formlarında insanların günlük çevrimiçi rutinlerinde gezinirken elemesi gereken bir olumsuzluk katmanı oluşturuyor. En şiddetlisinde isekullanıcıların gizliliğinden taviz verebiliyor, onları ne vakit ve nerede çevrimiçi olacağını seçmeye zorlayabiliyor, ya da fiziksel güvenliklerine tehdit oluşturabiliyor. 

Pew Research şirketinin hazırladığı Çevrimiçi Taciz 2017 raporu, 10 Amerikalı’dan 4’ünün şahsen en az bir çeşit çevrimiçi tacize uğradığını gözler önüne seriyor. Bu netice firmanın bu anketi en son gerçekleştirdiği 2014 yılına göre ’lük bir artış olduğunu da gösteriyor. 

Çevrimiçi kullanıcılar tarafından bildirilen taciz türleri aşağıdakileri içeriyor… 

Çevrimiçi lakap takma (‘) 

Birisini utangaç etme çabaları (“) 

Fiziksel tehditler () 

Sinsice takip – Stalklama (%7) 

Sürekli olarak taciz (%7) 

Cinsel taciz (%6) 

Katılımcıların A’i çevrimiçi zorbalığa çağrı edildiğini itiraf ederken, ’i takip, cinsel taciz ve uzun süre taciz gibi “özellikle şiddetli taciz biçimleri” yaşadıklarını söylüyor. 

Ankete katılan 4 bin 248 Amerikalı yetişkinin f’sı, bu davranışların başkalarına yöneltildiğine “tanık” olduğunu belirtiyor. Bu davranışlar çok muhtelif çevrimiçi mekanlarda gerçekleşirken, Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi sosyal medya platformları “çevrimiçi taciz için bilhassa verimli bir zemin” olarak duruyor. 

Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, sosyal medya platformlarının çevrimiçi taciz için verimli bir zemin oluşturması konusunda, “2016 internet kullanım oranlarına baktığımızda 3,4 milyarın üzerinde insanın internete bağlandığını ve bunun 2,3 milyarının sosyal medyayı aktif olarak kullandığını görüyoruz. Türkiye’de ise internet bağlantısı olan 46 milyonun üzerinde şahıs var ve 42 milyon kadarı da aktif olarak sosyal medyada. Bu rakamlara baktığımızda sosyal medya kullanımının internetin ne denli aka bir kısmını kapladığını görebiliyoruz. Bu rakamların yüksek olması taciz olaylarının çoğunluğunun sosyal medyada gerçekleşmesini bir anlamda açıklıyor.” diyor. 

Araştırma, siber zorbaların genellikle kişisel veya fiziksel özellikleri hedef aldığını gösteriyor. Amerikalıların ’ü, siyasi görüşleri nedeniyle çevrimiçi tacizin hedefi olduklarını söylüyor. Yaklaşık 10 kişiden 1’i, fiziksel görünüşlerine (%9), soy veya etnik kökenlerine (%8) yada cinsiyetlerine (%8) dayalı lakaplarla adlandırılıyorlar. Belki de daha kaygı verici olan bu insanlardan bazılarının onlara baskı yapan kişilerle olan yakın ilişkileri. Bazı katılımcıların açığa çıkarttığı gibi, eşi dostu, arkadaşları ve hatta aile üyelerini içeren deneyimler de oldukça sık duyuluyor. 

Saldırgan lakaplar takma ya da birini utandırma çabası gibi bazı durumlarda bu deneyimler göz ardı edilebilir veya çevrimiçi hayatın sıkıntısı olarak omuz silkilebilir davranışlarla sınırlı kalıyor. Fakat Amerikalıların ’i fiziksel tehdit, devamlı taciz, cinsel taciz veya takip gibi şiddetli çevrimiçi taciz biçimlerine maruz kalıyor. 

Araştırma raporunda, doğrudan çevrimiçi taciz yaşayanlar için, bu karşılaşmaların, zihinsel ya da romantik stresten, saygınlık kaybına ya da kişinin kişisel güvenliğinden korkmasına kadar değişen derin gerçek dünya sonuçlarına sahip olabileceği belirtiliyor. 

Yazarını hedef saha ölüm tehditleri nedeniyle spam engelleme eklentisi WangGuard’ın son zamanlarda kapatılması bunun iyi bir örneklerinden biri. WangGuard’ın �.9 tespit oranı yüzünden yıllardır “neredeyse her gün milyonlarca dolar kaybettirdiği için mafyadan ölüm tehditleri aldığını” söyleyen geliştiricisi José Conti sonunda ailesinin güvenliğinin spam önleme aracından daha mühim olduğuna karar vererek mühim bir gelir akışını kesip hizmetini durdurdu. 

MAĞDUR OLMAYAN KİŞİLER DE ETKİLENİYOR

Çevrimiçi taciz sadece gerçek mağdurlar üzerinde değil, öbür taraftan görgü tanıkları üzerinde de derin bir etkiye sahip oluyor. Ankete göre Amerikalıların yaklaşık ”si başkalarının tacizine şahit olduktan sonra çevrimiçi paylaşım yapma konusunda düşünmeye başlıyor. ’ü ise bu çeşit eylemleri gözlemledikten sonra çevrimiçi servis kullanmayı tamamen durduruyor. Bir öbek ise başkalarına yönelik küfürlü davranışlara şahit olduklarında müdahale etmeyi seçiyor. Tam olarak 0, başkalarına uygulanan zulümleri durdurmaya çalışmak için düzenli olarak adım attıklarını söylüyor. 

ANONİMLİK, ÇEVRİMİÇİ TACİZİN YAYILMASINA NEDEN OLUYOR

Kullanıcılar interneti giderek anonimliği kolaylaştıran bir yer olarak görüyorlar. Çevrimiçi yetişkinlerin �’sı internetin insanlara çevrimdışı gerçeklerden çok daha çok anonim olmalarına imkan sağladığını hissediyor. Bu sonuç, Pew Research tarafından 2014 yılında yapılan araştırmasında bunu söyleyen b’den kayda paha bir artışı temsil ediyor. Çevrimiçi anonim olma yeteneği sıklıkla çevrimiçi taciz meselesiyle bağlantılı oluyor. İnternet üzerinden taciz edilenlerin yaklaşık yarısı (T), en son olaylarında bir yabancı ve/veya gerçek kimliğini bilmeyenlerin yer aldığını belirtiyor. Daha geniş anlamda, Amerikalıların �’u, çevrimiçi olarak anonim yazabilme yeteneğinin insanların birbirine karşı gaddar yada tacizci olmalarına imkan sunduğunu söylüyor. 

SORUMLU KİM?

Yaklaşık 10 Amerikalı’dan 1’i şahsen çevrimiçi taciz yaşıyor ve b’si bunu mühim bir mesele olarak değerlendiriyor. Konuyla ilgili görüşler ise problemin nasıl çözüleceği konusunda ayrılıyor. Ancak Amerikalıların y’u, platformlarında siber zorbalık oluştuğunda, adım atmalarının hizmet sağlayıcıların sorumluluğunda olduğunu kabul ediyor. Pek çok şahıs teknoloji firmalarının daha fazlasını yapmasını istiyor ancak çevrimiçi olarak hür konuşma ve güvenliğin nasıl dengede tutulacağı konusunda ayrılıyorlar. 

Dünyada 500 milyondan çok kullanıcıyı koruyan Bitdefender kişilerin fiziksel güvenliğini de riske sokabilecek çevrimiçi taciz vakaları konusunda kullanıcıları uyarıyor. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, kullanıcıların sosyal medya hesaplarının gizlilik ve emniyet ayarlarını tanımadıkları kişilerin onları takip edemeyeceği ve profil ayrıntılarını göremeyeceği şekilde ayarlamalarını ve hususi mesaj gönderen kişilerin kimliğinden emin olmadan mühim bilgilerini paylaşmamalarını tavsiye ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir