İnternet

Çarpım Tablosundaki Göremediğimiz Gizli Güzellikler

Bunlardan bazılarına değinecek olursak, örneğin aşağıdaki tablonun ilk sırası ve sütunu, 1 ve 10’un arasındaki sayılardan oluşuyor. Diğer herhangi bir sayı ise kendi sırasındaki ve sütunundaki sayıların çarpımıyla elde ediliyor.

Tablonun üst ve sol kısmına 0’ı eklediğimizde tablo çok daha etkili hale gelecek.

Bu tablo ile ilk dizi ve sütun 0’ın, ikinci dizi ve sütun 1’in, üçüncü dizi ve sütun ise 2’nin çarpımlarını gösteriyor. Örneğin bir k değeri verelim ve bu değerin çarpımlarını renklendirelim.

İlk örnek k=2 ile başlasın. 2’nin bütün çarpımlarını da maviyle işaretleyelim.

Deseni biraz daha iyi anlayabilmek adına birimi 15’e kadar genişletelim. İlerleyen örneklerde desenleri anlayabilme adına tablonun boyutu biraz daha büyülteceğiz. Ve şunu da unutmayın ki yukarıdaki örüntü, yalnızca aşağıdaki ‘model’ kullanılarak oluşturulabilir.

Buna esas blok diyeceğiz ve bu, k x k = 2×2 = 4 kadar kare içeriyor. Eğer k’yı 4 olarak alırsak, bizleri aşağıdaki gibi bir görüntü karşılayacak.

Bu ilginç şekiller, ani çok sayı kullanınca da ortaya çıkıyor. Örneğin 2 ve 3’ün çarpımlarını tabloda işaretlersek, ortaya aşağıdaki gibi bir görüntü çıkıyor. 2’nin katları turuncu, 3’ün katları ise al olarak işaretlenmiş.

Ardışık olmayan sayıların çarpımları da karşımıza son radde ilginç görüntüler çıkarıyor. Aşağıdaki deseni oluşturmak için 6’nın katlarını mavi, 9’un katlarını da yeşil rengiyle işaretledik. 

Aşağıda alınan değerlerin karşılığında çıkan daha farklı desenleri göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.