Yazılım

Canon’un Sanal Kamera’sıyla Gerçek Hayatta FIFA Keyfi

Intel bir süredir spor karşılaşmaları gibi etkinlikler için 360 derecelik bir yeniden oynatma teknolojisi üzerinde çalışıyordu. Bu yılın Super Bowl etkinliğinde ilk kez kullanılan teknoloji, yeniden oynatma ve pozisyon tekrarlarına yeni bir mana kazandırmıştı. Ancak bu tip bir yeniden oynatma teknolojisini tek geliştiren marka “Intel” değil. Canon’da spor karşılaşmaları gibi etkinliklerde kullanılabilecek, özgür nazar açılı “Sanal Kamera” teknolojisini geliştirdiğini duyurdu. 

EA Sports, FIFA 18’in PC Sistem Gereksinimlerini Açıkladı!

Bu teknolojiyle çekilmiş herhangi bir videoyu yeniden izlediğimizde, FIFA veya PES oyunlarında olan yeniden oynatma özelliğindeki gibi istediğimiz nazar açısından bakmamızı sağlıyor. Şimdilik geniş alanlarda kullanılacak teknolojinin, bir kaç örnek maçın belirli kısımları dışında kullanılmıyor. Ancak Canon’un bu teknolojiyi bir maçın tümünü çekmek için kullanmak istediği ve sadece yapım şirketlerinin maç tekrarını oynatırken değil, maçı yeniden izleyen herkesin istediği nazar açısından maçı izlemesini sağlamaya çalıştığı biliniyor. 

Teknoloji, belirli yerlere yerleştirilen bir sürü kameranın bir tür bilgisayara veri göndermesi ve bilgisayardaki yazılımın bu görüntüleri birleştirmesiyle ortaya çıkıyor. Bu sayede kaydedilmiş görüntü içerisinde yine bir yazılım aracılığıyla izleyici rahatça gezinip 3 boyutlu bir alanda istediği nazar açısından maçı izlemeye devam edebiliyor. Canon’un şimdilik hedefi bunu diri yayın sistemine dönüştürmek ve diri yayında eş zamanlı olarak izleyenlerin nazar açısı seçmesini sağlamak. 

Bu teknoloji şayet Canon’un hedeflediği hale gelirse, muhtemelen spor karşılaşmalarında bambaşka bir çağa gireceğiz. Siz ne düşünüyorsunuz? Şimdilik spor karşılaşmalarında kullanılması planlanan bu teknoloji yaygınlaşırsa, maçlar daha keyifli hale mi gelecek, yoksa oyundaki gibi yeniden yine etme sadece oyunda mı güzel? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.