Haber

‘Bizim için AB olmazsa olmaz bir yer değil’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BBC’nin “HARDtalk” programına verdiği hususi mülakatın yayınlanan kısa bölümünde Türkiye ve AB ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

“Türkiye sizce AB’nin içinde mi yoksa dışında mı kalsa daha iyi olur? Sizin kişisel görüşünüz nedir? İçeride olmak mı daha iyi, dışarıda kalmak mı daha iyi?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, “Şimdi biz, verdiğimiz sözü tutuyoruz. Fakat AB, bu noktada bize karşı fazla açık, net olur da örneğin biz Türkiye’yi AB’ye alamayız derse, bu bizi rahatlatır. Biz de B planımızı, C planımızı uygulamaya koyarız. Yani bizim için AB olmazsa olmaz bir yer değil. Türkiye ayakları üzerinde duran, bugün şahıs başına ulusal geliri 11 bin doları aşmış bir ülke.” ifadesini kullandı.

“Halkın aka bir çoğunluğu AB’yi aslında istemiyor”

Gazetecinin “Kişisel olarak Türkiye’nin AB’nin dışında olmasının daha iyi olacağını söylüyormuşsunuz gibi geliyor bana” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Başbakan olduğum ilk zamanlarda bizim AB’deki şef zirvesinde bize yaklaşımları şuydu: Türkiye bir sessiz ıslahat yaptı diyorlardı ama şimdi aynı Avrupa, ne yazık ki bizi liderler zirvesine çağrı etmedikleri gibi, sürekli oyalıyorlar. Şu anda benim halkımın aka bir çoğunluğu AB’yi aslında istemiyor, AB’nin bize karşı yaklaşımını da içten bulmuyor. Dolayısıyla biz buna karşın AB’ye karşı samimiyetimizi bir müddet daha devam ettireceğiz, bakalım nereye varacak?” AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir