Yazılım

Bill Gates CTRL+ALT+DELETE Kısayolunu Sevmiyor!

Windows kullanıcıları, Ctrl Alt Delete komutunu gayet iyi bilir. Genelde program geçersiz bir işlem yürüttüğünde ya da görev yöneticisinden bir işlem yapmak istediğinizde kullandığımız bu komut, Bill Gates’e göre tek tuşa atanarak daha pratik bir hale getirilebilirdi. Mühendislerinin kendisini bu konuda dinlemediğini belirten Gates, şayet bu kısayolu yine yapabilseydi, tek tuşla veya tek elle yapılabilecek bir kombinasyona atayacağını belirtti. 

Windows 10 Sonbahar Creator Güncellemesinde Gözden Kaçan 5 Özellik!

IBM bilgisayarların donanımsal klavyelerinin, mutlak kesinti için sadece bir yola sahip olduğunu, bu yüzden işin içinde bulunan mühendislerin klavyeye yeni bir tuş koymaları gerektiğini bel,irten Gates, günümüzdeki bir çok klavye bu fonksiyon tuşuna sahip olduğunu söyledi. Bu tuşu tek bir tuş halinde tasarlayabileceklerini ancak o dönem bunu istemeyen bir mühendisten ötürü tasarlamadıklarını belirten Gates’in bahsettiği şahıs David Bradley adlı mühendis. 

“Eski IBM Mühendisi David Bradley”

Bradley’nin Ctrl Alt Delete kombinasyonunu bilgisayarlara getiren mühendis olduğu biliniyordu. Ancak Bill Gates’in memnuniyetiyle yapılan bir işlem olduğu sanılsa da son röportajla beraber Gates’in de bu zor kombinasyonu yazılımında aslında pek istemediği ortaya çıktı. Siz ne düşünüyorsunuz? Geçersiz işlem için daha basit bir komut kısayolu gerekiyor mu? Yoksa Ctrl Alt Delete artık bilinen bir kısayol olduğu için değiştirilmemeli mi? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.