Haber

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: Dilimizi koruyamazsak ülkemizi de koruyamayız

Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet olarak hep ulusal ve yerli vurgusu yapıyoruz. Bu vurgu sadece sözde öylesine yapılan bir vurgu değildir. Ulusal ve yerli önceliğimizi her alanda uygulamaya döküyor, bu unsuru sadece siyasetimizin değil, icraatımızın da merkezine yerleştiriyoruz.” dedi.

Türk Dil ve Edebiyat Derneği’nin gerçekleştirdiği 4. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuşan Özlü, “Dünya’da amansız bir mücadele devam ediyor. Yayılmacı hevesler, hudut tanımaz bir şekilde her alanda kendini hissettirmeye devam ediyor. Güçlü ülkeler, her alanda var olmanın mücadelesini kıyasıya ve çoğu vakit maalesef kıyıcı bir şekilde sürdürüyor. Ekonomiden siyasete, bütün kartlar aleni bir şekilde oynanıyor.” ifadelerini kullandı.

Modern istila yöntemleriyle toplumların mısra getirilmeye çalışıldığını belirten Özlü, bu mısra getirme çalışmalarının bir yanında askeri ve ekonomik baskıların öbür yanında ise aslında daha dipte daha derinde fazla daha sinsi, kesintisiz bir istila mekanizmasının olduğunu fazla iyi bir şekilde işlediğini anlatım etti. Özlü, bu istila mekanizmasının dil, kültür ve değerler istilası olduğunu bildirdi.

Özlü, toplumların bu istilayı ne yazık ki aleni bir tehdit olarak görmemesinin önlem alınmasını zorlaştırdığını vurgulayarak, Türk Dil ve Edebiyatı Derneği’nin bu tehlikenin farkında olduğunu, önlem almak üzere çalıştığını anlattı.

“Dil bilincinin toplumda yerleşmesi ve gelişmesini sağlamak için bir araya gelmek zorundayız” diye konuşan Özlü, sinsi mekanizmanın en öncelikli hedeflerinden bir tanesinin toplumların dili olduğunu belirtti.

Bunun en tehlikelisinin bir toplumun diline yabancılaşması olduğunu dile getiren Özlü, “Diline yabancılaşan bir cemiyet ilk düğmeyi yanlış iliklemiş demektir. Kadim kuraldır, ilk düğmeyi yanlış iliklersen sonraki düğmeler de hep yanlış iliklenir. Dilini koruyamayan, onu geliştiremeyen, zenginleştiremeyen, toplumlar ne kendi orijinal kültürünü oluşturabilir, ne de ulusal değerlerini koruyabilirler. Dili yoz bir toplumun, kültürü de yozdur, edebiyatı da yozdur ve yozlaşmış bir cemiyet güdülmeye mahkumdur. Ulusal birliğimizin en mühim unsuru olan dilimizi koruyamazsak ülkemizi de koruyamayız, devletimizi de koruyamayız, milletimizi de de koruyamayız.” ifadelerini kullandı.

“Milli ve yerli şuurunu her alanda hayata geçirmemiz gerekiyor”

Bakanlık olarak bu anlamda ağırbaşlı bir proje yürüttüklerini aktaran Özlü, şunları kaydetti:

“Sizin Türkçe karşılığı olan hiç bir kelimenin yerine yabancı sözcük kullanılmasın ilkenizle, bizim ithalata karşı başlattığımız yerli mahsul seferberliği aslında aynı dertle dertlendiğimizin göstergesidir. Nasıl ki biz 1000 mahsul 1000 KOBİ projemizle Türkiye’de üretebileceğimiz ancak ithal ettiğimiz ürünlerin üretimini Türkiye’de yapmaya başladıysak sizlerin de eş çalışmaları dil alanında yapmanızdan memnuniyet duyuyoruz. Çünkü şayet peşinden gidilecek bir memleket olacaksak, ulusal ve yerli şuurunu her alanda hayata geçirmemiz gerekiyor. Ancak aleni konuşmak gerekirse bu anlamda almamız gereken daha fazla ara var. Üretilen mal ve ürünlerin isimlerinden ticari unvan ve adlara… yabancılaşmanın yozlaşmanın ve özentinin hızla arttığını maalesef görüyoruz. Teknolojinin hayatımızın her alanına girerken beraberinde yabancı kavramları da getirip hayatımızın orta yerine soktuğu bir giz değildir. Hal böyle ama hep böyle kalmak zorunda değil. Türkiye aka bir ülke, Türkçe fazla varlıklı bir dil. Kendi ilim dilimizi de kavramlarımızı da oluşturabilecek, yerleştirebilecek güçteyiz ama bunun için üretmeliyiz. Bilimi Türkiye’de üretirsek, ilim dilini de Türkçe yaparız. Teknolojiyi Türkiye’de üretirsek teknolojinin kavramlarını da Türkçeleştiririz. Endüstri ürünlerini de Türkiye’de üretirsek isimlerini de bu topraklardan çıkartırız. Çocuğu doğan nasıl adını koyarsa, biz de bilgi üretirsek, teknoloji üretirsek, endüstri olarak üretirsek bunun da ismini kendimiz koyarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.