İnternet

Bilim İnsanları, Mükemmel Bir Selfie’nin Sırrını Açıkladılar

Instagram’ın hayatımıza yoğun şekilde iç olduğu şu zamanlarda kimse ‘çirkin de görünsem bir fotoğraf ekleyeyim’ demez. Hepimiz paylaştığımız fotoğrafın güzel görünmesini isteriz ve bunun için de farklı çekim teknikleri kullanırız. Alman ilim insanları, yaptıkları araştırmaya göre hem kadınların hem de erkeklerin mükemmel bir selfie için ne yapması gerektiğini açıkladılar.

Bamberg Üniversitesi’nde görevli psikologlar, hangi açılardan çekilen fotoğrafların karşı tarafı etkileyeceğine dair bilimsel bir çalışma gerçekleştirdiler. 300’den çok katılımcıya üç boyutlu olarak 7 farklı perspektiften çekilmiş selfie’ler gösterildi ve onlardan bu pozların çekicilik, etkileme gücü, zeka ve gövde endeksi yönünde değerlendirme yapmaları istendi.

Sonuca göre kadınların yüzlerinin sol tarafının kameraya döndükleri selfie’lerin daha çekici bulunduğu ortaya çıktı. Yüzünün öbür tarafını çeken kadınların ise çekicilikten ziyade zeki ve yardımsever olarak algılandığı anlatım edildi.

Fotoğraf Çekeyim Derken 700 Bin TL’lik Sanat Eserlerini Yok Eden Kadın!

Yüzünün sağ tarafının belirgin olduğu fotoğrafların ise erkeklerin daha sempatik ve zeki olarak algılanmasına neden olduğu belirtildi. Ayrıca kamerayı yüksekten aşağı doğru tutarak fotoğraf çekmek hem kadınları hem de erkekleri olduklarından 10 kilo daha zayıf gösteriyor. Buna ‘yükseklik-zayıflık ilüzyonu’ deniyor.

Bu tekniklerin farkında olduğu belli olan bazı ünlülerin çekildiği fotoğrafları aşağıda göreceksiniz.

Katy Perry

Gigi Hadid

Taylor Swift

Angelina Jolie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.