Haber

Başbakan Yıldırım Vietnam’da

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Kongre Merkezi’nde, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Vietnam’ın Doğu ve Batı kültürleri arasında sentez yapabilen iki memleket olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında Asya’nın Batı ucunda, Vietnam’ın ise Asya’nın Doğu ucunda konuşlanmış iki memleket olarak uzun bir tarihe sahip olduklarını anlatım eden Yıldırım, “İki memleket de kültürel miraslarını günümüze kadar koruyarak modernleşme başarısını göstermiş iki aka millettir. Vietnam’ın kurucusu Ho Amca istikbal nesillere fazla güzel bir memleket emanet etmiştir. Aynı şekilde Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları da bizlere güzel bir memleket emanet etmiş. Biz de bu emaneti istikbal kuşaklara aynı şekilde daha gelişmiş bir memleket olarak teslim etmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yıldırım, ziyareti sadece Hanoi ile sınırlı olsa da yükselen ejderhanın kentindeki ekonomik büyüme ve gelişmeyi görmekten aka memnuniyet duyduğunu anlatım etti.

Vietnam’ın son yıllarda gösterdiği ekonomik ve sosyal kalkınmanın Türkiye tarafından da yakından takdirle izlendiğini anlatan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlişkilerin kazanmakta olduğu derinlik, çeşitlilik ve gelişmeden duyduğum memnuniyeti anlatım etmek isterim. Siyasi iş birliğinin daha da gelişmesi, iki memleket arasındaki ortaklığın temellerini de güçlendirecek ve her iki memleket halkının refahının gelişmesine katkı sağlayacak. Önemli bir stratejik ve ticari ortak olarak gördüğümüz Vietnam ile ticaret, ekonomi, kültür ve turizm alanında ilişkilerimize daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Istikbal sene diplomatik ilişkilerin 40’ıncı sene dönümünü kutlayacağız. 40’ıncı yılda Vietnam ile Türkiye arasındaki kültürel faaliyetlerin daha da yoğunlaştırılmasını ve 2018’in kültür yılı duyuru edilmesini öneri ediyorum.”

Başbakan Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen’in Türkiye’ye Vietnam’dan ziyaret gerçekleştiren ilk başbakan olmasından aka memnuniyet duyacağını belirterek, Nguyen’i Türkiye’ye çağrı etti.

Vietnam Başbakanı Nguyen

Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ise Vietnam ve Türkiye arasındaki benzerliklere dikkati çekerek, Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve Vietnam’ın kurucu lideri Ho Chi Minh’in ilerici fikirleri ile ülkelerini inşa eden saygıdeğer kişiler olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dünyanın en aka 17. ekonomisi olduğunu hatırlatan Nguyen, Vietnam’ın ise savaşlardan sonra yine ayağa kalkarak, Asya’daki mühim ekonomilerden biri olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

Vietnam’a resmi ziyaret düzenleyen ilk Türk Başbakan olan Yıldırım’a teşekkürlerini sunan Nguyen, hükümetin ilgili birimlerinin Türkiye ile ilişkilere aka ehemmiyet verdiğini bildirdi.

Nguyen, Türkiye’nin, Vietnam’ın Ortadoğu’daki en aka ticaret ortağı olduğunu anımsatarak, iki ülkenin karşılıklı gayretleriyle ilişkilerde yeni bir sayfanın açılacağına inandığını sözlerine ekledi. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.