Haber

Başbakan Yıldırım: Almanya’da akıldan ziyade duygu ön planda

Başbakan Binali Yıldırım, yeni adli sene açılışı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Mahkumlara tek tip kıyafet çalışmasına ilişkin soru üzerine Yıldırım, çalışmaların devam ettiğini belirtti.

“Yayınlanan yasa hükmünde kararname ile haklarında soruşturma olan ama vatan dışında olan kişilerin vatandaşlıktan çıkarılmasıyla ilgili bir süre tanınmıştı. Üç aylık süre artık dolmak üzere?” sorusuna Yıldırım, “Üç aylık süreden sonra otomatikman vatandaşlıktan çıkma diye bir şey yok. Ondan sonra şayet bir karar alınırsa çıkma yönünde o geçerli olacak. Alınmazsa o süre devam edecek.” yanıtını verdi.

(Yargıtay başkanı İsmail Rüştü Cirit (solda), yeni Adli Sene Açılışı dolayısıyla tbmm Havuzlu Bahçe’de resepsiyon verdi. Resepsiyona, Başbakan Binali Yıldırım da katıldı.)

Başbakan Yıldırım, “Bu mevzu, bahis ilk Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelir mi?” sorusuna karşılık, şunları söyledi:

“Hayır, gelmez. Onlar, tek tek ele alınıp değerlendirecek. Hukuken Türkiye’ye getirisi, götürüsü ne, bakılacak. Neticede bu vatandaşlıktan çıkarmakla, işledikleri suç ve üzerilerine atılı suçtan ötürü lehlerine bir vaziyet ortaya çıkıyorsa doğal ki ona ruhsat vermememiz lazım. Aksi halde o yönde bir karar alınabilir. O yüzden hepsinin dosyasının tek tek hukuki açıdan detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir.”

Yıldırım, “FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e ilişkin nasıl bir karar çıkma eğilimi var?” sorusu üzerine, “Bir değerlendirme henüz yapılmadı.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşeceği iddialarına ilişkin ise “Arkadaşlar teknik düzeyde karşılıklı çalışıyorlar. Ne vakit ikimizin programı denk düşerse planlanmış olacak.” açıklamasında bulundu.

“Bu referandum yapılmamalı”

Bir gazetecinin, “Sayın Bahçeli’nin referandumla ilgili değerlendirmeleri olmuştu. Ona bir cevap vermediniz. Kuzey Irak’taki referandumla ilgili karşılıklı açıklamalarınız olmuştu.” şeklindeki sözleri üzerine Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları tümce alemin içinde anlatmaya lüzum yok. Aramızda bir görüş farklılığı da yok üstelik. Kuzey Irak’ta bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının çok vahim bir hata olacağını hep söyledik. Aynı şekilde de görüşümüz devam ediyor. Bu referandum yapılmamalı. Yapılınca, bölgede zaten sorunlar had safhada, yeni bir mesele ek etmenin ne bölgeye ne bölge ülkelerine getireceği bir katkı yok.”

“Dünyanın geleceği birtakım deli hareketlere bırakılmamalı”

Yıldırım, bir gazetecinin Kuzey Kore’deki gelişmeleri hatırlatarak, “Türkiye bu noktada endişeli mi ya da devreye girmek için bir gayret sarf ediyor mu?” şeklindeki sorusunu şöyle cevapladı:

“Dünya ne kadar endişeliyse Türkiye de aynı oranda endişeli. Hiçbir şekilde dünyanın geleceği birtakım deli hareketlere, deli davranışlara bırakılmamalı. Onun için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası cemiyet üzerine düşen tüm sorumluluğu alarak hem Kuzey Kore hem Arakan hem diğer bölgelerde yaşanan insanlık suçlarına karşı daha duyarlı, daha keskin bir duruş sergilemesi icap eder.”

“Akıldan ziyade his ön planda”

Almanya’daki gelişmelere ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine ise Başbakan Yıldırım, “Almanya seçimleri yaklaştı. Seçim üzeri çok bir yorum yapmaya gerek yok. Çünkü akıldan ziyade his ön planda şu anda. Söylenen her şey Almanya ile Türkiye ilişkilerine müspet bir katkı yapmadığı gibi iki toplumun yıllara dayanan dostluğuna ve güvenine de ziyan veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Binali Yıldırım, “Seçim sonrası değişeceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna ise “Bekleyelim görelim.” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.