Haber

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Türkiye ne zaman ‘imdat’ diyene ölüm yolunu göstermiştir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ceylanpınar TİGEM Konferans Salonu’nda partisinin 6. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Suriye’de çatışmalar ve iç harp çıktığında bazı kişilerin bölgeden kaçarak Türkiye’ye sığındığını anlattı.

“Batı ‘kimse gelmesin’ diye kamu oylaması yapıyor” diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Batı’ya bakın ne yapıyorlar ‘kimse gelmesin’ diye kamu oyması yapıyorlar. ‘Bir şahıs alalım mı almayalım mı’ diye. ‘Ne kadar alalım ne kadar almayalım’ diye. Bunu yapıyorlar. Bir ülke, aile düşünelim. Bir apartmanda oturuyorusunuz. Apartmanın bir katında yangın çıkıyor insanlar bağırıyor çığlık ediyor ‘Bizi kurtarın, imdat’ diye. Siz alt komşu, üst komşu yan komşular, yangını gördünüz çığlık figanı duydunuz ve yanan insanların kokusunu da oradan duydunuz. Vicdan sahibi insan yan gelip yatar mı? ‘Bana ne yav’ der mi yoksa bu yangını söndürmek için imdada mı koşar. ‘Gücüm yetmez’ diye düşündüğünde gücü yetenleri çağırıp buradaki insanları kurtarmak mı ister. Hangisini yapmak ister, insan olan yan gelip yatmaz. ‘Ben bunları görmeyeyim’ diye gözünü kapatamaz, ‘Ben bunları duymayayım’ diye kulaklarını kapatamaz. Kalkar onların imdadına koşar.” şeklinde konuştu.

“Silahlar ölüm kusuyordu”

Olayların bir kısmının Türkiye sınırında meydana geldiğini ve sınırın diğer tarafından doğrultulan silahların ölüm kustuğunu vurgulayan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi diyorlar ki ‘Siz ne yapın, siz de bu tarafa askeri dikin tankı topu dikin, bu tarafa gelirseniz biz öldürürüz, diğer tarafa giderseniz Esad öldürecek, ölümden ölüm beğen, Türk askeri mi öldürsün Esad’ın askeri mi öldürsün.’ Bunun Müslümanlıkla, insanlıkla bir bağdaşır yönü var mı? Biz aka devletiz aka milletiz diyoruz öyleyse aka ulus ne zamandan beri imdat deyip kapısına gelenlere ölüm yolunu göstermiştir. Tarihte bunun örneği var mıdır, yok. Ama bakın bunu anlamayan pek fazla etraf var, Türkiye’nin ana muhalefeti de buna dahildir. Milletimizi birbirine karşı kışkırtmak için de bunu kullanıyorlar. Şimdi son zamanlarda dillerine dolamışlar, ‘Türkiye yardım yaptı şu kadar peki bu yardımı niye yaptı, niye bu kadar yaptı bunun bir dökümünü yapın.’ Bakın Cumhuriyet Kamu Partisinin Sayın Genel Başkanı bunu niye söylüyor biliyor musunuz bunu söylemesinin tek nedeni var, Türk toplumuna kafasına ve kalbine fitne tohumu ekmek, bak bu kadar paranızı bu hükümet ne yapıyor, bunlara veriyor siz bunu görün görün demek.’

Yardımlar sürecek

Türkiye’nin yardımlarını bundan sonra da devam ettireceğine dikkati çeken Bozdağ, Suriye’deki çatışma bittikten huzur, itimat ve sulh ortamı tesis edildikten sonra orasının da yaşanabilir bir yer haline geleceğini belirtti.

Bozdağ, “İnşallah 2018 Suriye’deki soruna siyasi çözüm bulunması bakımından mühim bir sene olacaktır, çünkü Soçi’deki doruk mühim sonuçlar verdi. Ben 2018’in bu anlamda da müspet sonuçlara hamile olduğunu tahmin ediyorum. Umarım öyle olur oradaki çatışmalar biter.” dedi.

“PKK’yı uluslararası çevreler destekliyor”

Bekir Bozdağ, PKK’nın da yaptığının DEAŞ’la aynı olduğunu onların da uluslararası çevreler tarafından desteklendiğine işaret etti.

Terör örgütlerinin silah olmadan fiil yapamayacaklarını tek başına paraya sahip olmanın yeterli olmadığına değinen Bozdağ, “Kim veriyor silahı diğer ülkelerden alıyorlar. Eğitimi diğer ülkeler yapıyor, bunların eğitim bildiği yok, biz biliyoruz kimin eğittiğini. Lojistiği onlar yapıyor, niçin yapıyorlar bölgede terör olsun bizim istediğimiz adımları istediğimiz vakit atalım diye. İşte PKK’nın hendek teröründe çözüm sürecine giderken bu terör sorunun bitmesin diye bunlar yapıldı.” diye konuştu.

PKK’nın hendek terörü döneminde bölgede vatandaşların hayatı zorlaştığını pek fazla insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bekir Bozdağ, “Kim kazandı bu terör eylemlerinden? PKK’yı yemleyenler, yularını elinde tutanlar kazandı. Bakın fazla net ve inanarak söylüyorum. PKK terör örgütü için Kürtçülük ölecek ve öldürecek Kürt çocuklarını aldatmak için kullanılan bir şekerdir. DEAŞ terör örgütü için İslam ise ölecek ve öldürecek insanları kandıracak bir şekerdir. Bunların ne Kürtlükle ne de İslamla ilgisi vardır.” ifadelerini kullandı.  

 

Başbakan Yardımcısı @bybekirbozdag, AK Parti Ceylanpınar Kongresi’nde konuşuyor. https://t.co/WXbvGtMlGv

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 24 Aralık 2017

 

 

Kaynak: AA
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.