Haber

Bakanlıktan ‘okul servisi’ açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan, “Öğrenci servisi ihalelerinde Mektep Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği nedeniyle firmalar arasında gerginlik yaşandığı” yönündeki haberlere ilişkin yazılı izah yapıldı.

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği ile mektep servis araçlarının hangi şartlar altında kiralanabileceğinin düzenlendiği belirtilen açıklamada, basına yansıyan haberlerin aksine, mektep servis aracı işleten kişiyle pakt yapılması halinde dahi, taşıma yapılacak taşıtların “Okul Servis Aracı” olması ve taşıt sahibi firmaların da yönetmelikte öngörülen bütün yükümlülükleri sağlaması gerektiği vurgulandı.

Söz konusu yönetmelik çerçevesinde, talebe taşıyacak araçların, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) veya il/ilçe trafik komisyon kararı bulunan hususi izinli taşıtlar olması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, ayrıca servis şoförü ve kılavuz personeli olacakların, uyuşturucuyla ilgili ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olması gerektiği de aktarıldı.

Öğrenci servisi ihalesini yapanların yönetmelikte belirtilen şartları ihale şartnamesine koymak zorunda olduğu anlatım edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Öğrenci taşımacılığına yönelik yasal düzenleme Bakanlığımız tarafından yapılmakta olup, laf konusu taşımaların denetimi ise valilikler ve kolluk kuvvetleri (polis, jandarma, zabıta) aracılığıyla yapılır. Çalışma şartları yönünden Milli Eğitim Bakanlığı ve öbür ilgili kuruluşlarda mevzuatları çerçevesinde her türlü denetimi yaparlar. Bununla beraber Mektep Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine ilişkin Bakanlığımız tarafından tespit edilen her türlü sorunun çözümüne ilişkin olarak lüzumlu çalışmalar ilgili bakanlıklar ile öbür kuruluş ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde yapılmaktadır.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.