Haber

Bakan Tüfenkci’den ‘Habur Sınır Kapısı’ açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habur Hudut Kapısı’na ilişkin, “Esasında baktığımızda önceki günlere nazaran bir miktar giriş ve çıkışlarda düşme olduğunu görüyoruz. Daha evvel de bu konuyla ilgili düşüncelerimi kamuoyuyla paylaşmıştım. Şu anda açık, gelişmeleri bekliyoruz. Gelişmeler neticesinde aleni da tutulabilir kapana da bilir” dedi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulunan Tüfenkci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Hatay için Cilvegözü ve Yayladağı hudut kapılarının önemine değindi.

Bu kapılar için yeni adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Bu kapılarla ilgili neler yapılabilir, hangi eksiklikleri var, yerinde görebilmek adına bugün, sayın valimizle, milletvekillerimizle Cilvegözü Hudut Kapısı’na geldik. Tabii burada bildiğiniz gibi Suriye’deki gelişmelere enlem olarak gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık, bazı kalemlerde de durdurmuştuk. Dolayısıyla emniyet nedeniyle şimdi yeniden bir değerlendirme imkanımız oldu. Bu değerlendirme neticesini Ankara’ya gittiğimizde bakan arkadaşlarımızla ve Başbakanımızla paylaşıp neler yapabiliriz, yeni adımlar atabilir miyiz, buna karar vereceğiz ve Cilvegözü’nün bilhassa Türkiye’nin ihracatındaki rolü Hatay’ın ve bölgenin ekonomisindeki rolünü de düşündüğümüzde burada birkaç adımın atılması gerektiğini görüyoruz, inşallah o adımları da atacağız.”

Bir gazetecinin “İdlib’deki çatışmasızlık anlaşmasıyla birlikte bugünkü görüşmenizin sonucuyla birlikte şu an kısıtlanmış bir vaziyet var. Bu vaziyet pozitif sonuçlanırsa bu kısıtlamayı artırmaya yönelik neler düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Yasaklanan, kısıtlanan geçişleri biraz daha açmak istiyoruz ve dolayısıyla buradaki o kısıtları kaldırmak yönünde böyle bir talep var, bunu değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme sadece bizim yapacağımız değerlendirme değil, emniyet güçlerimizle birlikte yapacağımız değerlendirmeler sonucunda adımımızı atacağız. Çünkü bilhassa oradaki ticaret ve endüstri odaları bu noktada sivil insiyatifi ortaya koyacaklarını ve bilhassa HTŞ’nin buradaki veya İdlib’deki etkinliğini kırma noktasında hem süreç içinde gelinen nokta hem de oradaki Suriyeli iş adımlarının insiyatif almaları doğrusu bu noktada bizleri cesaretlendirmektedir.”

Habur’daki gelişmeler

Habur Hudut Kapısı’ndaki son gelişmelerin sorulması üzerine BakanTüfenkci, “Son vaziyet bugün aldığım bilgiye göre, sabah 08.00’den saat 02.00’ye kadar normalde 425 aka araç, 137 ufak araç, 334 aka vasıta ve 116 ufak vasıta çıkış yapmış. Esasında baktığımızda önceki günlere nazaran bir miktar giriş ve çıkışlarda düşme olduğunu görüyoruz. Daha evvel de bu konuyla ilgili düşüncelerimi kamuoyuyla paylaşmıştım. Şu anda açık, gelişmeleri bekliyoruz. Gelişmeler neticesinde aleni da tutulabilir kapana da bilir. Bu seçenekler bizim masanın üzerinde.” ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, “Alternatif kapı olacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Tabii ki daha evvel de paylaştığımız gibi hükümetimiz bilhassa bölgede ticaret yapan, dışsatım yapan yatırımcımızı, üreticimizi hiçbir vakit mağdur etmedi. Türkiye olarak biz bu gibi konulara esasında hazırlıklı hale geldik ve dolayısıyla alternatif güzergahları da bakanlıklar koordinasyonunda çalışıyoruz. Birkaç alternatifimiz de belirlendi acil olarak ama orta vadeli de alternatiflerimiz var, yeni kapı açılması da iç bu konuları çalışıyoruz. Dolayısıyla bizim tüccarımız sanayicimiz rahat olsun, üretimlerine, ticaretlerine devam etsin ve baktığımız vakit bizim merkezi Irak’a ihracatımız Kuzey Irak’a olan ihracatımızdan çok çok daha fazla. Dolayısıyla biz bölgedeki sanayicilerimizi ve tüccarlarımızı mağdur etmeyiz.”

Bakan Tüfenkci, beraberindeki Hatay Valisi Erdal Ata ile sınırın sıfır noktasındaki tır aktarım alanında inceleme yaptı. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir