Haber

Bakan Gül: Türk yargısı kimseden talimat almaz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yeni adli yılda, yargı sistemimizin geride bıraktığımız dönemlere nazaran daha hızlı ve etkin çalışması amacıyla birçok iyileştirici uygulama ve önlemler üzerinde çalışıyoruz. Hakkını arayan vatandaşlarımız için yargı süreçlerinin tatmin edici ve hızlı olması birinci önceliğimizdir.” ifadelerini kullandı.

Gül, yeni adli sene dolayısıyla yayımladığı mesajında, yargıç ve savcılar, yüksek yargı organları, adli ve idari yargı personeli ile avukatlara başarı temennisinde bulundu.

Şehit olan yargı mensuplarına Allah’tan rahmet dileyen Gül, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki vuruş girişiminin ulus egemenliği üzerinde bir tahakküm, vesayet kurma hevesini aşarak, topyekun bir esaret girişimine dönüştüğünü belirtti.

Gül, vuruş girişimine karşı hızla harekete geçen yargı teşkilatına, milletin ve devletin hukukuna sahip çıkmada gösterdiği kararlılık nedeniyle teşekkür etti.

“Türk yargısı kimseden buyruk ve talimat almaz”

Hukuku, ölçülebilir bir paha haline getiren yargı sistemini, insana hizmet eden bir vasıta olarak işlevsel kılmanın, doğru işlemesini sağlamanın ortak gaye olduğunu anlatım eden Gül, şunları kaydetti:

“Tarihi tecrübelerle sabittir ki yargı erki, toplumdaki ihtilafların tek elden çözümünü sağlayan hakemlik vasfını koruyabildiği ölçüde toplumsal barış, huzur ve ilerlemenin itici gücü olmuş, bu vasfından uzaklaştığı ölçüde ise sosyal ve siyasal çatışmaların tarafı, hatta sebebi ve kaynağı haline gelmiştir. Milletimiz yargının hakemlik vasfını kaybederek ideolojik bir aygıta dönüştüğünde, hak terazisinin nasıl şaştığını 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta görmüş, yaşamıştır. Çok daha vahimi ise 17-25 Aralık vuruş girişiminde görüldüğü üzere cüppelerini teşkilat rütbelerini gizleme aracı kılan, esas karakteri yalan, iftira ve kumpas olan bir örgütün mensuplarının yargıda varlık göstermesi olmuştur.”

“Bireysel aklı ve vicdanı pusula olarak kendisine yetmeyenler, istikameti başkalarından alarak hak mekanizmasını araçsallaştırmış ve bizzat kendi varlık nedenine yabancılaşmıştır.” ifadesine yer veren Gül, geçmişte bazı yargısal kararların, tasarrufların, hukuk dışı gaye ve tasavvurlarla beraber anılmasının sistemin üzerine düşen aka bir gölge ve meşruiyeti kemiren tehlike olduğunu bildirdi.

Gül, “Halbuki Türk yargısı, hiç kimseden buyruk ve talimat almaz, gücünü ve meşruiyetini sadece ve sadece adına karar verdiği Türk milletinden alır. Türk yargısı içinde illegal yapılanmalara asla ruhsat verilmez.” şeklindeki görüşünü paylaştı.

Son dönemde bazı çevrelerin, yalan ve iftira ile milletin nezdinde yargıya duyulan güveni zedelemeye çalıştıklarına tanık olunduğunu belirten Gül, milletin adalete olan inanç ve itimadını yıpratmaya yönelik hiçbir girişime ruhsat vermeyeceklerini vurguladı.

“İyileştirici uygulama ve önlemler üzerinde çalışıyoruz”

Bu çeşit algı operasyonlarına müsaade etmeyeceklerini, hakimlerin, savcıların, adli teşkilatın itibarını, hak ve hukukunu her vakit ve zeminde korumayı sürdüreceklerini kaydeden Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni adli yılda, yargı sistemimizin geride bıraktığımız dönemlere nazaran daha hızlı ve etkin çalışması amacıyla birçok iyileştirici uygulama ve önlemler üzerinde çalışıyoruz. Hakkını arayan vatandaşlarımız için yargı süreçlerinin tatmin edici ve hızlı olması birinci önceliğimizdir. Nitekim hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve hak sisteminin güçlenmesi doğrultusunda son 16 yılda birçok mühim reformu hayata geçirdik. Bu kapsamda işkenceye sıfır tolerans anlayışı, çocuk haklarının geliştirilmesi, kişisel verilerin korunması, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık, Anayasa Mahkemesine bireysel müracaat hakkı, Kamu Denetçiliği Kurumu ile idarenin demokratik denetimi, bilgi edinme hakkı, devlet emniyet mahkemelerinin kaldırılması, Hakimler ve Savcılar Kurulunun yeniden yapılandırılması, askeri yargı ayrımına son verilmesi, bilirkişilik kurumunun ıslahı, lekelenmeme hakkının güçlendirilmesi, alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilip çeşitlendirilmesi, istinaf mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi gibi birçok yenilik ve iyileştirmeye imza attık.”

Vatandaş odaklı uygulamalar artırılacak

Yeni çalışma döneminde anayasa değişikliğine yönelik ahenk düzenlemelerinin de öncelikler arasında yer alacağını kaydeden Gül, 100 bin şahıs başına düşen yargıç ve savcı sayısı oranını yükselteceklerini anlatım etti.

Hakim ve savcı sayısındaki artışı, altyapı ve devamlı eğitim anlayışıyla destekleyeceklerine dikkati çeken Abdulhamit Gül, adliye binalarını yenileme çalışmalarına devam edeceklerini, milletin hak sistemine duyduğu güveni pekiştirecek adımları ve vatandaş odaklı uygulamaları artıracaklarını belirtti.

Gül, “Yargı camiamızdan beklentimiz, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesini meşru sınırlar içinde yürüten aziz milletimizin bir tek ferdinin dahi adaletsizlik hissine kapılmaması için gösterdiği titizlik ve gayreti, yeni adli yılda da sürdürmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.