Haber

Bakan Fakıbaba: Türkiye’de fipronilli yumurta yok

Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şu ana kadar Türkiye’de fipronilli yumurta tespit edilmediğini belirterek, “Batıda yumurta sektörü zor durumda, bu sektöre sürülen iz gibi sanki Türkiye’yi de içine katarak ekonomik olarak vurmaya çalışıyorlar.” dedi.

Fakıbaba, Polatlı’da düzenlenen Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, suyun, yaşamın vazgeçilmez unsuru olduğunu belirterek, suyu ve toprağı yanlış kullanan toplumların tarih sahnesinden silinip gittiğini söyledi.

Sulamanın müsait yapılmaması halinde, çoraklaşmayla var arazilerin üretim dışı kalmasının kaçınılmaz olacağına işaret eden Fakıbaba, “Bazı yıllar yine eden kuraklık ve su sıkıntısı ülkemizin pek fazla bölgesinde tarımsal üretimi sınırlayan en mühim faktörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle gerek Bakanlığımız gerekse Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sulama yatırımlarına aka ehemmiyet vermektedir. Başlıca hedefimiz, etkin bir sulama ve verimlilik için toprağı suyla çiftçiyi bilgiyle buluşturmak olacaktır.” diye konuştu.

“Su kıtlığının bir nedeni de tarımda yanlış sulama”

Fakıbaba, kuraklığın dışında su kıtlığının bir diğer ana nedeninin de tarımda yanlış sulama teknikleri olduğunun altını çizerek, “Ülkemizde sulanan alanların yüzde 60 gibi mühim oranı su kayıplarına sebep olan vahşi sulama metotlarıdır.” ifadesini kullandı.

Suyu tasarruflu kullanmanın, Bakanlığının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını hatırlatan Fakıbaba, bu kapsamda, damlama ve yağmurlama sulama gibi su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama sistemlerinin desteklendiğini, çiftçilere tasarruflu sulama sistemlerini kullanması halinde yüzde 50’lere varan hibeler verildiğini anlattı.

Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye ziraat ve hayvancılıkta ilerleyemediği takdirde ilerlemiş bir memleket olamaz.” sözünü anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda, biz toprağı suyla buluşturmak zorundayız. Toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturmadığımız takdirde Türkiye’nin gelişmesi olası değildir. Ekonomik olarak sulanabilir ziraat arazilerinin sulamaya açılmasıyla mahsul deseni ve tarımsal üretim kalitesi artacak, ithalatımız fazla azalacak, ihracatımız müthiş şekilde yükselecek, ilerlemiş ülkeler arasında olmanın gurur ve sevincini yaşayacağız. Bunun sonucu olarak, çiftçilerin gelir seviyesi yükselecek ve kırsal kalkınmanın gelişmesiyle köyden kente göçün önlenmesine katkı sağlanacaktır. Toprağın ve su kaynaklarımızın korunması, etkin kullanımı ve istikbal nesillere bırakılması ortak mesuliyet haline gelmiştir. Bu sorumluluğun yerine getirilmesinde toplumun her kesimine vazife düşüyor.”

“Türkiye’de fipronilli yumurta tespit edilmedi”

Çalıştayın ardından gazetecilerin “fipronilli yumurta” iddialarına ilişkin sorularını yanıtlayan Fakıbaba, Batı’daki ajansların Türkiye’de de bu yumurtalardan çıktığını söylediklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Ben bir tabip olarak insan sağlığının ne kadar mühim olduğunu bilen bir kişiyim. En küçük şüphem olmuş olsa size söylerim. Yarın ne olur onu bilemeyiz. Bizim bildiğimiz tek şey var, bu sofralık yumurtalarda oluyor, biz zaten bunu ihraç ediyoruz. Yıllık ihracatımız 248 milyon dolar. Bizim aldığımız yumurta, ana damızlık yumurta ve civciv üretmek için. Bunların da kontrollerini yapıp ülkeye ona göre alıyoruz. Kontrollerimizi elden bırakmış değiliz, yapıyoruz ve şu ana kadar fipronilli yumurta tespit olayı olmamıştır.”

Türkiye’nin ihraç ettiği yumurtalarda da sıkıntı olmadığını vurgulayan Fakıbaba, “İthal ettiğimiz yumurtalar da damızlık yumurta; civciv üretiyoruz. Civcivden sonra yumurta elde ediyoruz. Bunlar da sürekli bizim kontrolümüz altında. Şu ana kadar yapmış olduğumuz araştırmalarda herhangi bir fipronil maddesine rastlanmadı.” diye konuştu. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.