Mobil

AR Teknolojisi Alışveriş Alışkanlıklarımızı Değiştirecek

Online alışveriş uygulamalarının yaygınlığının alışveriş merkezlerini öldürdüğü gerçeği, hepimizin malumu. Peki ya arttırılmış gerçeklik tarafında vaziyet ne? Bu teknoloji gelecekte satın alma alışkanlıklarımızı değiştirebilir mi?

ASUS ZenFone AR ile yapılan bir incelemeyi aktaracağız. Modelin duyurulmasından bu yana yaklaşık 8 ay geçti. Henüz piyasaya çıkmamış olmakla beraber iki kat iş yapma kapasitesine sahip bu cihazla ilgilenenler yakında cihazı satın alabilecekler. 5.7-inch büyüklüğündeki telefon hem Tango, hem de Daydream View ile uyumlu.

Cihazın sunumunun yapıldığı bölümde, Google’ın okullara yönelik olarak sunduğu Clasroom ve Slingshot Island gibi uygulamaları da içeren, cihazın mahalli artırılmış gerçeklik sunumları bulunuyor. Fakat bunlar arasında en dikkat çekici olan, alış veriş yapmanıza muavin olmak için tasarlanmış iki tane başlangıç istasyonu.

Bunlardan ilki Wayfair adlı mobilya ve ev eşyaları ile ilgili bir online pazar yeri. Telefonunda Tango bulunan herhangi biri bu uygulamanın arttırılmış gerçeklik özelliklerine erişim sağlayabiliyor. Uygulama ile bulunduğunuz ortama göre uyarlanmış dört boyutlu mobilya örneklerini görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda mobilyanın ambalaj kutusunun büyüklüğünü de görebiliyorsunuz.

Sunumu yapılan ikinci uygulama ise BMW’ye ait. Bu uygulama ile BMW i3 ve i5 araçlarının canlandırması yapılabiliyor. Aynı zamanda sanal denetim paneli üzerindeki tuşları kullanmanıza da olanak veren uygulama ile aracın iç ve hariç renklerini değiştirebiliyorsunuz.

Aslına bakarsanız özellikle sınıflarda kullanılan Arttırılmış Gerçekliği göz önünde bulundurduğunuzda, bu uygulamaların yeni olmadıklarını görebilirsiniz. Fakat arttırılmış gerçekliğin online ticarette ne radde yer edineceğini göstermesi açısından oldukça faydalı. Bu teknoloji ile müşteriler ürünü satın almadan önce test etme imkanı bulabilecekler. Üstelik, evlerinden çıkmadan!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.