e-Ticaret

Apple’ın artırılmış gerçeklik vizyonuna IKEA da katılıyor

IKEA ve Apple müşterilerin mobilyaları evlerinde deneyebilecekleri artırılmış gerçeklik uygulaması ile iş birliği yapacak. Bu iş birliğinin detaylarını birazdan paylaşacağım ama şimdiden söylemek lazım artırılmış gerçeklik artık daha çok markanın radarına girecek.

Artırılmış gerçekliğe yabancı olmayan IKEA’nın 2013’te “Place in Your Room” uygulamasını hatırlayacaksınızdır. Hatırlamayanlar için video aşağıda ? Marka yenileyeceği artırılmış gerçeklik uygulaması ile bu başarını devam ettirmek isteyeceği şüphesiz.

2017 Eylül’de iOS 11 ile beraber kullanıma sunulması düşünülen uygulama için İsveççe’de ait olmak, müsait olmak anlamına gelen Platsa adı düşünülüyor. Ikea’nın Dijital Dönüşüm Müdürü Michael Valdsgaard’ın açıklamasına göre 500-600 ürüne sahip olacak bu uygulama ilk artırılmış gerçeklik içeren uygulaması olmakla birlikte, ilerleyen süreçte yeni ürünlerin üretiminde de etkili olacak.

Valdsgaard ayrıca uygulamaya ilerde alışveriş özelliği de getirmek istediklerini ancak ilk sürümde bunun olası olmayacağına de değiniyor. Yapmak istedikleri şeyin, mesele müşterilerin almak istedikleri koltuğu salonlarında, uygulama üzerinde birebir görüp kolayca sepete atıp alışveriş etmelerini sağlamak olduğunu ama şu an için sınırlı zamanları olduğunu söylüyor.

Ikea’nın amacı markayı evlere getirip, uygulanabilirliği arttırmak

Ikea’nın bu ortaklıktaki asıl odak noktası, markayı tüketicilerin evine taşıyabilmek. Uygulama konsepti de bunun için tasarlandı ve oldukça kullanışlı, basit. Tüketicilerin seçtikleri, satın almayı düşündükleri ürünü evlerinde artırılmış gerçeklik sayesinde görebilmeleri, mekana müsait ölçüyü, rengi ve tarzı seçmekte aka yarar sağlayacak.

Apple teknolojisi ve uzmanlığından yararlanabilecek olmak aynı zamanda Ikea ve müşterileri için tamamen yeni, innovatif bir adım olacak. Ikea’nın haricinde Apple’ın artırılmış gerçeklik dünyasına hangi markaların iç olacağını beraber göreceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.