İnternet

Apple WWDC’ye Kabul Edilen Öğrencilerden Biri de Türk!

Tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl de tüm burslular arasından seçilen 13 öğrenci arasında yer saha Emirhan Erdoğan, Apple’ın CEO’su Tim Cook ile uluslararası basının karşısında bir araya gelme fırsatı elde etti.

Apple platformları için yazılımlar geliştiren 3. derslik öğrencisi Emirhan Erdoğan, aynı zamanda ‘TurkishKit’ adında bir faaliyet grubunun da kurucusu. BAU’da (Bahçeşehir Üniversitesi) kendisi gibi Apple ekosistemine müsait uygulama tasarlayıp geliştirmek isteyen öğrencilerle her ayın ilk cumartesi günü bir araya gelen Emirhan, kurucusu olduğu Appyist şirketi bünyesinde geliştirdiği uygulamaları pazara sunuyor. Projelerinden bazıları şunlar: Arifoğlu, Lala Eğitim, Stubridge, UserVision, ve Clapper. 

Sunumlarında idadi ve üniversite öğrencilerine eğitimler veren Emirhan, BAU ve Garaj liderliğinde BAU Galata kampüsü Mac Lab’da gerçekleşen “Hello iOS” eğitiminde yekün 6 haftalık kurs verdi. Kursun sonunda ise iki öğrenci, ilk uygulamalarını Apple Store’da yayınlama başarısı gösterdi.

Kendisi için belirlediği en büyük misyonlardan bir tanesinin öğrencilere ilham vermek olduğunu söyleyen Emirhan, şu açıklamayı yaptı: “3 bin 500 TL’ye satılan telefonların ekranlarında gördüğüm uygulamalar beni rahatsız ediyordu. Bu eksikliği Türkiye’de gidermeyi amaçlayarak yaşları 20 ile 40 arasında değişen 5 benlik bir ekip ile start-up ve kurumsal şirketlerle çalışıyoruz. Yapay zekâ ve Apple arasındaki mükemmel uyumu ve potansiyeli ortaya çıkartmak adına geliştirdiğimiz projelerle önce Türkiye’de sonra dünyada sınırların belirlenmesi misyonunu benimsiyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.