İnternet

Apple Pay, Irkçı Ürünler Satan Sayfalara Destek Vermiyor!

BuzzFeed News tarafından hazırlanan bir rapora göre Apple, beyazın üstünlüğü ve Nazi temalı ürünler satan 3 web sitesinin ödeme sistemini iptal etti. Geçtiğimiz hafta sonu Charlottesville Virginia’da meydana gelen ve bir kişinin öldüğü şiddetli ırkçı saldırılarının ardından alınan bu kararda, Nazi logolarıyla “White Pride” tişörtleri ve aksesuarları satan üç web sayfasının Apple Pay ödeme sistemi kaldırıldı.

“AmericanVikings.com, VinlandClothing.com ve Behold Barbarity isimli 3 web sayfasına ödeme yapma işlemlerini durduran firma, bu sayfaların Apple’ın “kabul edilebilir kullanım yönergelerini” ihlal ettiğini belirtti.

Apple’dan Game of Thrones’a Rakip Diziler Gelecek!

Apple Pay ödemesi alamayacak sitelerde ırk, yaş, cinsiyet, etnik, din veya cinsel yönelime dayalı nefret, şiddet veya hoşgörüsüzlüğü teşvik edecek özellikler bulunuyor. Apple Pay, öbür web ödemeleri ve kredi kartlarına kıyasla küçük bir adım gibi gözükmesine rağmen, şirketin bu adımı öbür firmaları da harekete geçirebilir ve bu tarz ürünlerin alımı, -en azından internet üzerinden- engellenebilir.

Zaten Amerika’da yaşanan olayların ardından Paypal, Stripe, GoDaddy, Squarespace, Facebook, Twitter, GoFundMe, Airbnb, MailChimb, Uber ve WordPress gibi platformlar ırkçılığa karşı tavır alacaklarını ve bu olayların engellenmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiler. Özellikle Paypal’ın bu durumda büyük bir önemi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.