Haber

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal: Sivillere ceza muafiyeti darbeye direnenleri kapsıyor

AK Parti Umumi Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, son Kanun Hükmünde Kararname’de yer alan, vuruş teşebbüsü ve terör eylemlerine karşı mücadele eden sivillere yönelik düzenlemeyi değerlendirdi.

Eleştirilere yanıt veren Ünal, “Bu düzenleme sadece 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz’u kapsamaktadır.” dedi.

Mahir Ünal, parti umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

696 sayılı KHK’de yer saha 121. madde ile ilgili tartışmalara ilişkin Ünal, şunları söyledi:

“Bu düzenleme, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen vuruş teşebbüsü yani sadece o gece ve o gecenin devamı niteliğindeki 16 Temmuz sabahı ile ilgili. Vuruş teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması ibaresi, 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz gününü anlatım etmektedir. Burada yer saha terör eylemleri ibaresi de vuruş teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade, daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır.”

AK Parti Sözcüsü Ünal, “O gece ve o gecenin sabahında vuruş girişimine karşı göğsünü siper etmiş, darbeyi engellemek için ülkesini çıplak elleriyle tutmuş o kahraman insanların ülkelerini canları pahasına korumalarından ötürü onlara dönük herhangi bir hukuki mesuliyet doğmasın diye bu düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla buradan yola çıkarak bu düzenlemenin bugüne şamilmiş gibi, bugünkü öbür terör eylemleriyle ilgiliymiş gibi gösterilmek istenmesi tamamen dezenformasyondan ibarettir.” diye konuştu.

Ünal, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 16 yıldan beri iktidarda olan AK Parti’nin 16 yıldan beri bu memleket için yaptığı ortadadır, aldığımız kararların ne için alındığı ortadadır. Bizim bu ülkenin istikrarı, dönüşmesi, büyümesi için 16 yıldan beri yaptığımız ortadadır. Dolayısıyla bu yalanları, bu tezviratı, siyah propagandayı yapanların da ne yaptıkları ortadadır.” dedi.

Erken seçim tartışmaları

Ünal, erken seçim tartışmalarına ilişkin “Biz seçimi tarihinde yapacağız” dedi.

Kaynak: TRT Haber/ AA 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.