Teknoloji

600 deniz mili katetti, Antalya’da görüntülendi

Tropik sularda yaşayan ve bilimsel ismi “Ostracion cubicus” olan, görünümü nedeniyle sarı kutu balığı adı verilen balık türü, ilk kere Türkiye kıyılarında Antalya’da görüntülendi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kemer ilçesindeki Üç Adalar bölgesinde dalış yapan Yakup Koç’un kendisini arayarak, daha evvel görmediği bir balık türünü fotoğrafladığını söylediğini aktardı.

Balığın fotoğraflarını incelediklerinde, Akdeniz’de yaşayan herhangi bir türe benzetemediklerini belirten Gökoğlu, yaptıkları incelemenin ardından balığın tropik sularda yaşayan Kızıldeniz’de de popülasyonu bulunan sarı kutup balığı olduğunu belirlediklerini söyledi.

Gökoğlu, balığın Akdeniz’de görülmesi kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, “Lübnan’da Beyrut Amerikan Üniversitesindeki bir ilim adamı bu balığın ülkesinde görüldüğünü duyurdu. Lübnan’dan sonra Antalya’da da görülmesiyle bu balık Akdeniz’de ikinci kere görüntülenmiş oldu. Biz de bu balığın Türkiye’de ilk kere görüldüğünü bilimsel bir makale ile dünyaya duyurduk.” dedi.

Balığın 45 santime kadar büyüyebildiğine dikkati çeken Gökoğlu, “Balon balığına benziyor. Dikenimsi yapılar ve bal peteğini andıran oluşumları var. Küçükken sarı renkte büyüdüğü vakit ise mavimsi bir renk alıyor. Dalgıç tarafından görüntülenen balık ergin bir fert olduğu için mavi renkte. Bu balık zehirli bir toksin üretiyor. Bu toksinden vücudunun dışında bir zırh oluşturuyor ve öbür balıklardan koruyor. İnsanlara herhangi bir zararı yok.” diye konuştu. 

KIZILDENİZ’DEN GELEN 60’INCI TÜR

Sarı kutu balığının Kızıldeniz’den Türkiye’ye gelen 60’ıncı çeşit olduğuna işaret eden Gökoğlu, “Kızıldeniz’den Akdeniz’e balıklar ve karides gibi muhtelif organizmalar girmeye başladı. Bu göçlerde küresel ısınmanın aka etkisi var. Akdeniz’e dökülen nehirlerin yapısının değişmesi de bu durumu etkiliyor. Akdeniz tropikleşmeye başlıyor. Pasifik Okyanusu’na benzemeye başladı. Akdeniz ile Kızıldeniz arasındaki bazı farklılıklar ortadan kalkıyor.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir