Teknoloji

3 tane kalan beyaz gergedanlara tüp bebek çözümü

Bilim adamları, sadece 3’ü hayatta kalan şimal ak gergedanların genlerini, tüpte döllenme yöntemiyle korumayı hedefliyorİlişkili Haberler

  • Avustralya’da hayat bilinenden daha eski olabilir
  • Türlerin yüzde 70’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Bilim adamları, sadece 3’ü hayatta kalabilen şimal ak gergedanlarını genlerini, tüpte döllenme yöntemiyle istikbal nesillere aktarmayı amaçlıyor.

BBC’nin haberine göre, ilim adamları, 1 erkek ve 2 dişi üyesi bulunan şimal ak gergedanının neslini kurtarmak için ilk etapta tüpte dölleme (IVF) yöntemini kullanacak. Eğer bu dölleme yöntemi başarılı olmazsa, şimal ak gergedanının genlerinden yeni bir melez çeşit üretilmeye çalışılacak.

Bilim adamları, IVF’de kullanmak üzere, İngiltere’deki Longleat adlı safari ve serüven parkında bulunan, şimal ak gergedanların alt türü dişi cenup ak gergedanlarından yumurta topladı.

IVF yöntemi, gergedanlarda daha evvel hiç kullanılmadığı için cenup ak gergedanlarından alınan yumurtalar, ilk etapta şimal ak gergedanında yapılacak tüpte döllenme teknolojisini geliştirmek için kullanılacak.

Ekip şu ana kadar erkek ve dişi cenup ak gergedanlarından alınan yumurta ve spermleri birleştirerek oluşturulan embriyoda, hücre bölünmesi aşamasına ulaştı. Söz konusu embriyolar dondurularak saklandı, ama henüz hiçbiri gergedan rahmine aşılanmadı.

43 yaşındaki erkek şimal ak gergedanı Sudan’dan alınan spermle, genç dişi şimal ak gergedanlarının yumurtasını laboratuvar ortamında döllemeyi amaçlayan ilim adamları, dişi cenup ak gergedanları “taşıyıcı anne” olarak kullanacak.

Bilim adamları, bu deneyin başarısız olması durumunda da melez bir ak gergedan nesli oluşturmaya yönelecek.

Bilim adamları, erkek şimal ak gergedanından aldıkları spermi, dişi cenup ak gergedanlardan aldıkları yumurtalarla dölleyerek, en azından şimal ak gergedanının genlerini korumayı planlıyor.

Ancak üreyecek melez ak gergedanın üreme yetisine sahip olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Dünyadaki son 2 dişi şimal ak gergedanı Najin ve Fatu, sıhhat sorunları nedeniyle doğurganlıklarını yitirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.